VAKIFLAR KÜÇÜK

KURAL TANIMAZ RESTORANCILAR

Restorancıların istilasına uğrayan site ortak alanları site sakinleri tarafından kullanılması engelleniyor, bir de tehdit ve darp ediliyorlar

MESUT PERDE

Haluk DOĞANDOR

Girne kordon boyu mevkiinde Atatürk Heykeli karşısındaki sitenin ortak alanı restorancıların istilasına uğradı. Kendilerini ikaz eden site sakini Serkan Çakır, restorancıların önce sözlü tacizine sonra da fiziksel darbına uğradı ve polise şikayette bulundu.

Site sakinlerini rahatsız eden restoranların ortak alan içerisindeki hal ve davranışları artık çekilmez bir hal aldı diyen site sakini Serkan Çakır şunları söyledi;

ORTAK ALANLARI ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİLER

Sitede yaşayanların ortak giriş çıkış kapıları restoranların masa, sandalye, buzdolabı ve diğer eşyalarla kapatılmaya başlandı, bununla da yetinmeyen restorancılar, kullanmadıkları eşyalar ve çöpleri sitenin ortak kullanım alanlarında gelişigüzel yaydılar. Alt katta sitenin ortak kullanım alanı oto park ta yine bu restorancılar tarafından hurda eşyalarla doldurularak kullanılamaz hale getirildi.

ÖNCE TEHDİT SONRA DA DARP ETTİLER

Sitenin alt kısmında bulunan Acıktım isimli bir restoran, ortak kullanım alanının bir kısmını adeta çöplük yaparak kullanmaya başladı. Site sakini Serkan Çakır’ın uyarısına sözlü tehdit ve tacizde bulunan Emre isimli restoran sahibi, Serkan Çakır tarafından Girne Polisine gidilerek bizzat şikayet edildi.

 

Daha üzerinden 24 saat geçmeden yine Sultan Sofrası isimli restoranın çalışanları Serkan Çakır’ı iterek düşürdü ve darp etti. Tekrar Girne Polis Müdürlüğü’ne giden Serkan Çakır şikayet dilekçesi verdi.

Yıllardır bu sitede oturan ve şehit çocuğu olan Serkan Çakır, Kıbrıs Medyatör’e şunları söyledi;

EVİMİZE GİREMİYORUZ

Kendi memleketimizde yabancı durumuna düştük ve sonradan buraya restoran işletmesi açanlar tarafından adeta tehdit edilmeye başladık. Ben ve ailem evimize girerken korkuyoruz, tip tip insanlar buralarda oturuyor, eşim yalnız olduğu zaman bu adamların pis bakışları altında eve giriyor. Bizleri koruyacak hiçbir makam kalmadı mı bu ülkede?

ÇOĞU KAÇAK İŞÇİ

Serkan Çakır, Polis Müdürlüğünü, Muhacerete Dairesini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Girne Belediyesi’ni göreve davet etti ve burada çok usulsüz işler dönmekte, birçok çalışanın kaydı bile olmadığı gibi kaçak çalışma yapmaktadır diyerek suç duyurusunda bulundu.

İlgili makamları göreve davet eden Serkan Çakır, birçok site sakinin de bu durumdan rahatsız olduğunu ancak restoran çalışanlarının tacizleri sonrasında korktuklarını, şikayet edemediklerini ifade etti.

APARTMAN GAZ TEHDİDİ ALTINDA

Site altında bir restoranın ilgili makamlardan onay almadan gaz tüplerini apartmanın altına yerleştirmesi site sakinlerinin endişesine neden oluyor. Çok sayıda sanayi tüpü hiçbir kontrol ve izin makamından onay alınmadan kapalı bir bölüme yerleştirildi ve kullanıma devam ediliyor. Burada meydana gelen bir gaz kaçağıyla ilgili patlama, önlenemez bir durumda faciaya yol açabilir endişesi taşıyan site sakinleri, bu konuyla ilgili makamları göreve çağırdı.

 

Girne kordonboyuna giden sokak üzerinde bulunan restoranlar da kaldırımı işgal ederek, vatandaşların ve turistlerin kaldırımda yürümesini engellemektedirler.

 

Bu haber sonrası, Girne Polis Müdürlüğü, Girne Belediyesi, Girne Çalışma Dairesi bölge amirliğini, Girne Kaymakamlığı ve Girne İtfaiye amirliğini de göreve davet ediyoruz, buradaki yasadışılıkların denetim altına alınması bakımından.

 

Bunları da beğenebilirsin