PİZZADOR GİF

TÜRKMEN: SENDİKA AĞALARI EMEK MÜCADELESİNDE NEREDE!

Böyle bir zihniyet olamaz

TÜRKMEN: SENDİKA AĞALARI EMEK MÜCADELESİNDE NEREDE!

Ülkedeki bazı sendika başkanlarını kasdeden HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, profesyonellikleriyle, binalarıyla hatta bazılarının bankalarıyla, sermayeleriyle övündüklerini kasdederek, “emek mücadelesinde neredesiniz” diye sordu.

SİYASETİN ARKA BAHÇESİ

Böyle bir zihniyet olamaz, hem üç kişiyi profesyonel çalıştıracaksın, genel sekreterinden örgütlerine kadar, 20 kişiye 15’er gün sendikal izin vereceksin, sonra da çıkıp birileri sol siyasetin, diğerlerinin de sağ siyasetin arka bahçesi olarak sendikacılık yapacaksın.

TİYATRO OYNUYORLAR

Türkmen, ülkedeki sendikacılık modelinin, sendikal faaliyetler yapıyoruz diyerek tiyatro oynadıklarını, memurun tüm haklarını arka kapıdan teslim edip, ön kapıda memurla birlikte sahne aldıklarını ifade etti.

İŞE GİTMEDEN MAAŞ

2000 yılında yapılan yasayla geçicilikten torba kadroya atanan bir kişinin, 2004 yılından beri hiç işe gitmeden 15 yıldır profesyonel sendikacılık adı altında en az 7500 lira devletten maaş aldığını söyledi Türkmen.

Ada TV’de Haluk Doğandor’un sunduğu Günaydın Ada Programı’na katılan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, ülkemizdeki sendikacılık faaliyetlerine değindi. Soruları yanıtladı.

Ülkemizde bir çok sendika başkanının, profesyonel sendikacılık adı altında ki. Bu bana göre siyasi rüşvettir diye konuşan İzzet Türkmen her sendikada bir kişinin profesyonel olarak çalışması gerektiğine vurgu yaptı.

Hem işe gidip hem sendikacılık yapıldığında malesef anlık sıkıntılarda, haksızlıkla ilgili anlık müdahale gereken yerlerde  sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Türkmen, buna bir de örnek verdi. Ve şöyle devam etti konuşmasına;

Karşı tarafınızda 3 profesyonel sendikacı varsa ve 20 kişiye de yılda 15’er gün sendikal izin veriyorsa, sizin onlarla doğru zeminde mücadele edebilmeniz bana göre anlamsız diyen İzzet Türkmen, Yıllar önce bakanlık yapan siyasi Salih Coşar tarafından çıkarılan sonra da imtiyazları artırılan bir tekel zihniyeti var, profesyonel sendikacılık kisvesi adı altında 15-20 hatta 30 yıl hiç işe gitmeden maaş alan sendika başkanları, sendika ağaları var dedi. Türkmen, bu sendika ağalarının kurduğu tekelle bu ülke gidiyor diye ifade etti.

HAK-SEN olarak 3.5 yılda bir çok yasa değişikliği yaptırdıklarını, 40 yıldır alınamayan hakları aldırdıklarını ifade eden Türkmen, ülkedeki sendika ağalarını kasdederek, onları eleştirdi ve şunları söyledi;

Siz profesyonelsiniz, binalarınız var, övünüyorsunuz, bankalarınız var, şu kadar sermayeniz olduğundan bahsedersiniz, o zaman emek mücadelesinde neredesiniz diye sormak isterim diye vurgu yaptı İzzet Türkmen, ülkedeki bazı sendika başkanlarını kasdederek.

Böyle bir zihniyet olamaz, hem üç kişiyi profesyonel çalıştıracaksın, genel sekreterinden örgütlerine kadar, 20 kişiye 15’er gün sendikal izin vereceksin, sonra da çıkıp birileri sol siyasetin, diğerlerinin de sağ siyasetin arka bahçesi olarak sendikacılık yapacaksın diyerek, mevcut sendikal faaliyetleri sert bir şekilde eleştirdi Türkmen.

İzzet Türkmen, ülkedeki sendikacılık modelinin, sendikal faaliyetler yapıyoruz diyerek tiyatro oynadıklarını, memurun tüm haklarını arka kapıdan teslim edip, ön kapıdan memurla birlikte, meclisin, başbakanlığın kapısında tiyatro oynadıklarını ve ondan sonra bu ülkede sendikacılık var diye övündüklerini ifade etti HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen.

Dörtbuçuk yıl sendikacılık yaşamından sonra HAK-SEN’e başkan seçildiğini bir üçbuçuk yıl da bunu sirdürdüğünü belirten Türkmen, tatil yerinde gibi bir sendika başkanlığı yaptığını, şimdi eleştirdiği sendikacılık sisteminin içinde bulunduğunu ve o sebepten eleştirdiğini açıkladı. “Ben o yüzden yaşadıklarımı şimdi eleştiriyorum” dedi İzzet Türkmen.

Her sendika içinde kota koyarak sadece bir tane olmak kaydıyla ve başkan olması da gerekmez, sendikal faaliyetlerde aktif çalışacak sadece bir kişinin profesyonel sendikacı olarak yer alması gerektiğinin altını çizdi Türkmen ve “o da sadece belirli bir dönem için” bunu yürütmeli dedi.

Türkmen, yukarıda bahsettiklerinin yapılmaması durumunda sendikacılığın bir sivil toplum örgütü havasından çıkarak, ticari bir işyeri havasına büründüğünü ve bu sayede sendika başkanlarının isminin sendikanın isminin önüne geçtiğini ifade etti.

Profesyonel sendikacılıkta başkanın durumuna değinen ve yaptıkları tüzükte HAK-SEN’in başkanlığını yapacak kişinin en fazla üç dönem başkan olabileceğini vurgulayan Türkmen, profesyonel sendikacıların da en fazla üç dönem başkan olmaları gerektiğini söyledi.

Türkmen, 2000 yılında yapılan yasayla geçicilikten torba kadroya atanan bir kişinin, 2004 yılından beri hiç işe gitmeden 15 yıldır profesyonel sendikacılık adı altında en az 7500 lira devletten maaş aldığını ifade etti. Bu şahsın yurtdışı gezilerine de dikkati çekti Türkmen.

Türkmen, yurtdışı gezileri için sendikanın kasasından harcayan profesyonel olduklarını iddia eden sendikacılara seslenerek, “sendikanın parası diye bir şey yok, üyenin parası vardır” diye vurgu yaptı.

Üyelerinden bugünkü tüp gaz parası kadar aidat aldıklarını söyleyen Türkmen, sendikacılığın bu ülkede yeniden kurgulanması gerektiğine işaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’na çağrı yapan İzzet Türkmen, “siz Çalışma baknıysanız ve bu ülkenin çalışma hayatına yön verecekseniz, samimi olarak ortaya çıkıp 1970!li yıllarda yapılan bir sendika yasasıyla bu geminin artık yürümeyeceğini, yıllar önce verilen siyasi rüşvet niteliğindeki sistemi ve profesyonel sendikacılığı iptal ederek, hakları herkese eşit dağıtarak, başkanlık için dönem şartı koyarak, yepyeni bir sendikacılık yasası üzerinde çalışmak suretiyle, bunu meclise sevk ederek çıkarması gerektiğini ve bunu yapacak gücünün de olduğunu söyledi.

Sendikal haklar konusunda daha çok alınması gereken yolun olduğunu ifade eden Türkmen, şahsi olarak kimseyle kavgasının olmadığını, sistem kavgası verdiklerini belirtti.

Türkmen, biriken sorunların, alınması gereken hakların olduğunu ancak 40 yıldır bu sorunları çözemeyen, 15 yıldır işe gitmeden maaş ve terfi alan sendika başkanları, sendika ağaları ile bu işler çözülmez diye konuştu.

Sendikal Platformda neden yer almadınız sorusunu ise şöyle yanıtladı İzzet Türkmen;

“Yönetim kurulumuz 2017 yılında sendikal platformun yapacağı eylem ve emek mücadelelerinde yönetim kurulu ve üyelerinin onayı alınmak kaydıyla ve bunda da her olay için ayrı karar almak koşuluyla, sendikal platforma katılma kararı aldı.Ancak sol zihniyetin, sol çürümüş zihniyetin mensubu sendika ağaları bizden rahatsız oldukları için HAK*SEN gelirse bu masadan kalkarız tehdidiyle, platfomdaki diğer sendikaları da zan altında bırakarak bizi engellediler.”

Bugünkü sendika ağalarının kurdukları bir çark olduğunu ve platformdaki bazı sendikaların da bundan nemalandıklarını belirtti İzzet Türkmen.

CTP’nin bugünkü davranış biçimiyle UBP’den daha sağda olduğuna vurgu yapan Türkmen, yaptıkları icraat ve emek mücadelesindeki olumsuz tavırlarıyla, verdikleri zararla, UBP’nin sağından daha da sağda yer aldığını söyledi.

Sendikal zihniyet emek ve insan üzerinde yürür diyen Türkmen, bu ülkede sendikal zihniyetin havanda su dövdüğünü, sendikacılık adına, üyelerinin hakları adına hiç bir kazanım gerçekleştiremediğinin altını çizdi.

Gerçek sol zihniyetin aslında sendikal zihniyet olduğuna dikkati çeken Türkmen CTP’ye yeniden başkan olan Erhürman’a da çağrı yaparak, “inşallah CTP’ye sol zihniyeti geri getirir” diye konuştu.

 

PİZZADOR YAN DIŞ ÇEKİM
Bunları da beğenebilirsin